شاید محوطه سازی در نگاه اول كار دشواری به نظر برسد، ولی اگر نمی خواهید جهت این كار هزینه های گزافی پرداخت كنید، خوبتر است به چشـم یك تفریح جالب جالب به آن نگاه كنید.
اکثرا مردم تصور می كنند كه پرورش گل و گیاه یك نوع سرگرمی جهت زمان گذراندن است می توان انجام آن را به دوره های كهنسالی موكول كرد؛ اما باغبانی یكی از پربار ترین، نیرو بخش ترین، و در عین حال آرام بخش ترین سرگرمی هایی است كه جهت تمام افراد در تمام سنین مفید می باشد.


محوطه سازی

محوطه سازی

باغبانی یكی از معدود فعالی ت هایی است كه نه تنها از انجام آن لذت می برید، بلكه گاهی اوقات می توانید نتیجه كارتان را هم بخورید؛ صرف زمان با گل ها و گیاهان رازهای بیشماری از طبیعت را در جلوی چشـم ان شما باز می كند با افزایش گیاه متوجه عرصه های مختلف زندگی شده به عجایب زیادی در طبیعت پی خواهیم برد.

فواید باغبانی در محوطه ساختمان
از فواید این كار هر چه بگوییم كم گفتیم. مهمترین نكته اینكه نیازمند كار بدنی بالایی می باشد. شخم زدن، كندن، آب دادن، حرس كردن، سمپاشی، و اسپری مواد غذایی به گیاه تمام نیازمند فعالی ت فیزیكی بالایی می باشند.
انجام امور فوق به صورت خودكار به شما یاری می كند كه میزان اضافه كالری های انباشته شده در بدن را بسوزانید.
از این قدیم كار كردن در میان گل ها گیاهان حس بهتر ی را به شما القا می كند می توانید تمام اضطراب و فشار حاكم بر بدن را بیرون بریزید. به خاطر داشته باشید كه تكنیك تخلیه اضطراب كاملاً مجانی است خیلی مفید تر از چرخ زدن در اینترنت و یا بازی های كامپیوتری است.
با گل ها سكون آرامش را تجربه می كنید و در نظر اطرافیان فردی مهربانتر دلپذیرتر و رفیق داشتنی تر جلوه می كنید.
از این قدیم وقتی زحمات شما به بار بنشیند، شاهد زیبایی محوطه بیرونی خانه خود می شوید و از این امر بیش از پیش لذت خواهید برد.


كجا باغبانی كنیم؟
جهت محوطه سازی هر چقدر فضای بزرگتری در اختیار داشته باشید نتیجه كار جذابتر می شود، ولی فعلاً جهت شروع حیاط خانه بهترین گزینه است، ولی چنانچه منزل مسكونی شما آبخش مانی است دسترس ی شخصی به حیاط امكانپذیر نمی باشد، می توانید این كار را در بالكن، تراس، یا پاسیو نیز انجام بدهید.


از كجا شروع كنیم؟
حتی چنانچه هیچ چیز هم از باغبانی نمی دانید اصلاً نگران نباشید، برای شروع فقط باید انگیزه اشتیاق داشته باشید.
با این دو ویژگی در حقیقت شما نیمی از راه را پیموده اید. جهت روش نكات اولیه چند تا انتها هفته به مناطق پرورش گل گیاه بروید اطلاعاتی در این زمینه بدست آورید.
همچنین پیشنهاد می كنیم كه به كتابخانه بروید چند كتاب در مورد باغبانی تهیه كرده تحقیق نمایید. وقتی با الفبای این بازی آشنا شدید، به همراه وسایل و ملزومات اولیه وارد باغچه شوید.
طبیعت به شما یاری می كند كه به بازی ادامه دهید و رازهای بیشماری را برای تان باز می كند. با تلاش و استمرار تبدیل به یك باغبان حرفه ای خواهید شد.

آبرسانی
ترفندی نو و آسان جهت آبرسانی: چنانچه می خواهید آبیاری باغچه آسان بشود و مدت زمان كمتری را به این كار اختصاص دهید، یك لوله PVC تهیه كنید و در طول آن چند سوراخ دریل نمایید. سر آن را به شلنگ آب وصل كرده و در باغچه قرار دهید تا عمل آبرسانی به گیاهان به شیوه ای كاملاً خودكار انجام پذیرد. دقت داشته باشید كه لوله PVC را متناسب با طول باغچه گزینش كنید تا آب راحتی به تمام نقاط باغچه برسد.

یك نكته جالب
ته مانده چای حاوی نیتروژن است و غذای زیاد مفیدی جهت گیاهان به شمار می رود؛ بنابرای ن دفعه آینده تفاله های چای را به جای سطل آشغال در داخل باغچه پراكنده سازید آنزمان متوجه می شوید كه وقتی با خاك تركیب می شوند چه منبع غنی برای تغذیه گیاهان خواهند بود