آموزش fl studio

چی باعث می شه که شما به یه آهنگ بگین پاپ به یه موزیک بگین رپ به یه موزیک بگین راک

هر سبکی قاعده قانون ویِژگزینشه خودش رو دارد ، اینکه موسیقی به چند دسته تقسیم شده به علت فرق در سلیقه ها ایده نوع فرهنگ مردم مناطق مختلف بوده تمام این موارد دست بدست هم دادن تا آهنگ به چند سبک شاخه تبدیل بشود و همین طور با گذشت زمان و پیدایش وسائل نو در صنعت صوت و صدا و آهنگ سبکهای جدید ی نیز بپدیدار شدن …هم اکنون همونطور که معین ه فرق سبک های آهنگ در چند مورد هست و اما نکته ی جالب اینجاست که بسیار زیاد از سبک ها هم بهم شباهت های نزدیکی دارن و فقط در خیلی موارد جزیی با هم فرق هایی دارن که اگر گوش علم خوب ی نداشته باشید ممکن است این دوسبک رو باهم غلط بگیرید.اما درکل فرق بین دونوع آهنگ در موارد زیر هست :
1.موضوع موسیقی و شعر ، اولین فرق در شعر آهنگ هست به نظر من با استناد بر بسیار زیاد از کتب سبک شناسی اولین دلیل فرق در سبک های موسیقی در شعر کار هست ، بعنوان مثال اشعار ساده و اعتراض آمیزی که به بیانی آمیخته با خشونت همراه اند مناسب جهت سبک راک می باشند در اصل چون شعر خشونت داره باعث میشه که از سازهای هارد بیس های بالا و زننده استفاده کنیم.
2. نوع ملودی ، فرضاً شما هیچگاه شعر اعتراضی راک رو روی ملودی ساده لایت اجرا نمیکنید و نوع شعر ملودی رو معین می نماید یا برعکس ، برخی اوقات دوست ها عزیز پیشرفته اول ملودی رو مینویسن بعد شعر رو میگن که فرقی هم ندارد درکل می بایست اول شعر و ملودی ساخـته بشه بعد تنظیم کنیم !!!!!!!!!!! که نکته ی با اهمیت زیاد اینجاست که شعر و ملودی رابطه ای مستقیم دارند و بایستی مناسب همدیگه انتخاب بشوند و نمی شود که مثلاً تکست رپ رو با ملودی پاپ اجرا کرد !
3. نوع تنظیم : نوع تنظیم که سومین وهله هست بسته به نوع شعر و ملودی انجام میگیرد مثلاً اشعار راک ب سنگین بودنشون باید یک موسیقی سنگین داشته باشند اینجاست که به عمق ماجرای شعر پی میبریم اینکه شعر کار روی تمام نقاط کار اثر گذار ه به مفهوم شعره که سبک کار رو تعیین می نماید و بعد بسته به نوع ملودی کار رو سازبندی میکنیم.به مفهوم شعر میگوید که آقا سبک راک و ملودی میگوید این شعر راک با این ملودی که ما داریم میشه موزیک سافت راک و هم اکنون میتونید برطبق معین ه هایی که سافت راک داره کار رو تنظیم کنیم.به شرطی که شعر و ملودی دقیق و مناسب هم باشن.
4.نوع ساز بندی و ارکستراسیون در تنظیم : همونطور که گفتم چند سبک آهنگ ممکنه شبیه باشند اما در اصل فرق هایی هم دارن این امر در سازبندی کارها نیز معین ه ، فرضاً در چند سبک راک میبینیم که نوع سازها تقریباً شبیه به هم و یا نزدیک به نیز هستن اما فرق هایی در شعر ملودی دارند مثلاً فرق هارد راک و سافت راک در شعر و ملودی است و سازها تقریباً یکی هستن شدت استفاده از گیتار بیس در هارد راک بیشتره.و حتی موسیقی سافت راک برخی وقتها شباهت بسیاری به پاپ داره.
5.موسیقی محلی سنتی ملل:در موسیقی های مکانی ملل مختلف هم نکاتی هست فرضاً شما میبینید که در همین آهنگ سنتی ما همونطور که از اسمش پیداست سینتی سایزر جایی ندارد این نوع آهنگ حتی توی شعر نکاتی دارد ملودی ها و تنظیم همه و تمام باید علمی باشه و بدون دانش نمی شود کاری کرد و محیط ویِژگزینشه خودش رو دارد در صورتی که در پاپ می شود حسی نیز کار کرد.
6.ظهور سبک های با پیدایش تجهیزات نو .
7.سلایق مردم ملل مختلف.
8.تلفیق موسیقی ها و خلاقیت
و….
همه تمام باعث شده که ما به یه موسیقی بگوییم پاپ به موسیقی بگوییم رپ و فرق این موسیقی ها و علت بوجود اومدن این شاخه ها به دلایل بالا بود – هرچند گاهی وقتها اوقات از بحث خارج شدیم اما درکل این پرسش یکی از مبانی آهنگ هست به اسم ” سبک شناسی ” که شما در آن علم یاد میگیرید:
هر سبک چه شعری دارد
چه نوع ملودی هایی رو شمل می شود
تنظیم ساز بندیش به چه صورتی است
ریتمهای مناسب اون سبک
علت بپدیدار شدن سبک ها
مکان بوجودآمدن سبک ها
و….
در کل اطلاعات هر سبک رو در سبک شناسی میخوانید همونطور که در ارکستراسیون و ساز شناسی اطلاعات صدایی بازه ی صوتی هر ساز رو یاد میگیرید.