آموزش اف ال استودیو

چی باعث می شه که شما به یه موسیقی بگین پاپ به یه موزیک بگین رپ به یه موزیک بگین راک

هر سبکی قاعده و قانون ویِژگزینشه خودش رو دارد اینکه موزیک به چند دسته تقسیم شده به علت فرق در سلیقه ها ، ایده نوع فرهنگ مردم مناطق مختلف بوده تمام این موارد دست بدست هم دادن تا موسیقی به چند سبک و شاخه تبدیل بشود همچنین با گذشت زمان و پیدایش وسائل نو در صنعت صوت و صدا و موسیقی سبکهای جدید ی هم بپدیدار شدن …هم اکنون همونطور که معین ه فرق سبک های موسیقی در چند مورد هست اما نکته ی دیدنی اینجاست که خیلی از سبک ها بهم شباهت های نزدیکی دارن فقط در زیاد موارد جزیی با هم فرق هایی دارن که چنانچه گوش علم بهتر ی نداشته باشید شاید این دوسبک رو باهم غلط بگیرید.اما درکل فرق بین دونوع موسیقی در موارد زیر هست :
1.مورد موسیقی شعر ، اولین فرق در شعر موزیک هست و به نظر من با استناد بر بسیار زیاد از کتب سبک شناسی اولین فرق در سبک های موسیقی در شعر کار هست ، بعنوان مثال اشعار ساده اعتراض آمیزی که به بیانی آمیخته با خشونت همراه اند مناسب جهت سبک راک هستند در اصل چون شعر خشونت داره باعث میشه که از سازهای هارد و بیس های بالا و زننده استفاده کنیم.
2. نوع ملودی ، فرضاً شما هیچگاه شعر اعتراضی راک رو روی ملودی ساده لایت اجرا نمیکنید نوع شعر ملودی رو معین می نماید یا برعکس ، برخی اوقات دوست ها عزیز پیشرفته اول ملودی رو مینویسن بعد شعر رو میگن که فرقی هم ندارد و درکل می بایست اول شعر ملودی تولید و ساخته بشه و بعد تنظیم کنیم !!!!!!!!!!! که نکته ی با اهمیت زیاد اینجاست که شعر و ملودی رابطه ای مستقیم دارند و باید مناسب همدیگه انتخاب بشوند و نمی شود که مثلاً تکست رپ رو با ملودی پاپ اجرا کرد !
3. نوع تنظیم : نوع تنظیم که سومین وهله هست بسته به نوع شعر ملودی انجام میگیرد مثلاً اشعار راک ب سنگین بودنشون می بایست موسیقی سنگین داشته باشند و اینجاست که به عمق ماجرای شعر پی میبریم اینکه شعر کار روی تمام نقاط کار تاثیر گذار ه ، به مفهوم شعره که سبک کار رو تعیین می نماید و بعد هم بسته به نوع ملودی کار رو سازبندی میکنیم.یعنی شعر میگوید که آقا سبک راک ملودی میگوید این شعر راک با این ملودی که ما داریم میشه آهنگ سافت راک هم اکنون میتونید برطبق معین ه هایی که سافت راک داره کار رو تنظیم کنیم.به شرطی که شعر ملودی دقیق و مناسب هم باشن.
4.نوع ساز بندی ارکستراسیون در تنظیم : همونطور که گفتم چند سبک موسیقی ممکنه شبیه باشند ولی در اصل فرق هایی نیز دارن و این امر در سازبندی کارها هم معین ه فرضاً در چند سبک راک میبینیم که نوع سازها تقریباً شبیه به هم یا نزدیک به نیز هستن ولی فرق هایی در شعر و ملودی دارند مثلاً فرق هارد راک و سافت راک در شعر ملودی است و سازها تقریباً یکی هستن شدت استفاده از گیتار بیس در هارد راک بیشتره.و حتی موزیک سافت راک برخی وقتها شباهت بسیاری به پاپ داره.
5.آهنگ محلی سنتی ملل:در آهنگ های مکانی ملل مختلف هم نکاتی هست فرضاً شما میبینید که در همین موزیک سنتی ما همونطور که از اسمش پیداست سینتی سایزر جایی ندارد این نوع موسیقی حتی توی شعر نکاتی دارد ملودی ها تنظیم همه تمام باید علمی باشه بدون دانش نمی شود کاری کرد و فضای ویِژگزینشه خودش رو دارد در صورتی که در پاپ می شود حسی نیز کار کرد.
6.ظهور سبک های با پیدایش تجهیزات جدید .
7.سلایق مردم ملل مختلف.
8.تلفیق موزیک ها و خلاقیت
و….
همه تمام باعث شده که ما به یه موزیک بگوییم پاپ به موزیک بگوییم رپ فرق این موسیقی ها علت بوجود اومدن این شاخه ها به دلایل بالا بود – هرچند برخی وقتها اوقات از بحث خارج شدیم اما درکل این پرسش یکی از مبانی آهنگ هست به اسم ” سبک شناسی ” که شما در آن علم یاد میگیرید:
هر سبک چه شعری دارد
چه نوع ملودی هایی رو شمل می شود
تنظیم ساز بندیش به چه صورتی است
ریتمهای مناسب اون سبک
علت بپدیدار شدن سبک ها
مکان بوجودآمدن سبک ها
و….
در کل اطلاعات هر سبک رو در سبک شناسی میخوانید همونطور که در ارکستراسیون ساز شناسی اطلاعات صدایی و بازه ی صوتی هر ساز رو یاد میگیرید.