آموزش اف ال استودیو

چی باعث می شه که شما به یه آهنگ بگین پاپ به یه موسیقی بگین رپ به یه آهنگ بگین راک

هر سبکی قاعده و قانون ویِژگزینشه خودش رو دارد اینکه موسیقی به چند دسته تقسیم شده به علت فرق در سلیقه ها ، ایده نوع فرهنگ مردم مناطق مختلف بوده ، تمام این موارد دست بدست دادن تا موسیقی به چند سبک شاخه تبدیل بشود همچنین با گذشت زمان و پیدایش وسائل نو در صنعت صوت صدا موزیک سبکهای نو ی بپدیدار شدن …هم اکنون همونطور که معین ه فرق سبک های موسیقی در چند مورد هست اما نکته ی جالب اینجاست که زیاد از سبک ها بهم شباهت های نزدیکی دارن فقط در خیلی موارد جزیی با هم فرق هایی دارن که چنانچه گوش و علم خوب ی نداشته باشید ممکن است این دوسبک رو باهم غلط بگیرید.اما درکل فرق بین دونوع موسیقی در موارد زیر هست :
1.موضوع موسیقی و شعر ، اولین فرق در شعر آهنگ هست و به نظر من و با استناد بر زیاد از کتب سبک شناسی اولین دلیل فرق در سبک های موزیک در شعر کار هست بعنوان مثال اشعار ساده اعتراض آمیزی که به بیانی آمیخته با خشونت همراه اند مناسب جهت سبک راک هستند در اصل چون شعر خشونت داره باعث میشه که از سازهای هارد بیس های بالا و زننده استفاده کنیم.
2. نوع ملودی ، فرضاً شما هیچگاه شعر اعتراضی راک رو روی یک ملودی ساده و لایت اجرا نمیکنید نوع شعر ملودی رو معین می نماید و یا برعکس بعضی اوقات دوست ها عزیز پیشرفته اول ملودی رو مینویسن بعد شعر رو میگن که فرقی هم ندارد درکل بایستی اول شعر ملودی ساخـته بشه و بعد تنظیم کنیم !!!!!!!!!!! که نکته ی با اهمیت زیاد اینجاست که شعر و ملودی رابطه ای مستقیم دارند و باید مناسب همدیگه گزینش بشوند نمی شود که مثلاً تکست رپ رو با ملودی پاپ اجرا کرد !
3. نوع تنظیم : نوع تنظیم که سومین وهله هست بسته به نوع شعر و ملودی انجام میگیرد ، مثلاً اشعار راک بدلیل سنگین بودنشون می بایست یک موزیک سنگین داشته باشند اینجاست که به عمق ماجرای شعر پی میبریم و اینکه شعر کار روی تمام نقاط کار اثر گذار ه یعنی شعره که سبک کار رو تعیین می نماید بعد بسته به نوع ملودی کار رو سازبندی میکنیم.به مفهوم شعر میگوید که آقا سبک راک ملودی میگوید این شعر راک با این ملودی که ما داریم میشه آهنگ سافت راک هم اکنون میتونید برطبق معین ه هایی که سافت راک داره کار رو تنظیم کنیم.به شرطی که شعر ملودی دقیق مناسب هم باشن.
4.نوع ساز بندی و ارکستراسیون در تنظیم : همونطور که گفتم چند سبک موسیقی ممکنه شبیه باشند اما در اصل فرق هایی دارن این امر در سازبندی کارها معین ه فرضاً در چند سبک راک میبینیم که نوع سازها تقریباً شبیه به هم و یا نزدیک به نیز هستن ولی فرق هایی در شعر ملودی دارند ، مثلاً فرق هارد راک سافت راک در شعر ملودی است و سازها تقریباً یکی هستن و شدت مصرف از گیتار بیس در هارد راک بیشتره.و حتی موسیقی سافت راک برخی وقتها شباهت بسیار زیاد ی به پاپ داره.
5.موسیقی محلی سنتی ملل:در آهنگ های مکانی ملل مختلف هم نکاتی هست فرضاً شما میبینید که در همین موزیک سنتی ما همونطور که از اسمش پیداست سینتی سایزر جایی ندارد این نوع آهنگ حتی توی شعر نکاتی دارد و ملودی ها و تنظیم همه تمام می بایست علمی باشه و بدون دانش نمی شود کاری کرد فضای ویِژگزینشه خودش رو دارد در صورتی که در پاپ می شود حسی کار کرد.
6.ظهور سبک های با پیدایش تجهیزات جدید .
7.سلایق مردم و ملل مختلف.
8.تلفیق موسیقی ها خلاقیت
و….
همه تمام باعث شده که ما به یه موسیقی بگوییم پاپ به آهنگ بگوییم رپ و فرق این موسیقی ها و علت بوجود اومدن این شاخه ها به دلایل بالا بود – هرچند بعضی وقتها اوقات از بحث خارج شدیم ولی درکل این سوال یکی از مبانی موسیقی هست به اسم ” سبک شناسی ” که شما در آن علم یاد میگیرید:
هر سبک چه شعری دارد
چه نوع ملودی هایی رو شمل می شود
تنظیم ساز بندیش به چه صورتی است
ریتمهای مناسب اون سبک
علت بپدیدار شدن سبک ها
مکان بوجودآمدن سبک ها
و….
در کل اطلاعات هر سبک رو در سبک شناسی میخوانید همونطور که در ارکستراسیون ساز شناسی اطلاعات صدایی بازه ی صوتی هر ساز رو یاد میگیرید.