خرید ساعت ارزان

در بین کل ادبیات ضدثروت و سرمایه داری در ایران، تولید شده از سال های دور تاریخ تا همین چند سال اخیر احتمالا هیچ عبارت ای به سادگی کوتاهی «دارندگی و برازندگی» نتواند توجیه کننده تجمل در بین ثروتمندان باشد.

تجملی که در سال های اخیر با تغییر سبک زندگی مردم و اما روی کارآمدن طبقه ثروتمند در ایران بیشتر شده نسبتا روزی نیست که از انواع نو تجمل ثروتمندان ـ از خانه آنچنانی گرفته تا اتومبیل وارداتی ـ چیزی نشنویم. به هر حال ، شنیدن از بازار تجمل ساعت در تهران شنیدنی است؛ تجملی که در قالب صنعت مد صورت می گیرد.

ساعت های یک میلیارد تومانی در تهران

یک گالری در یک پاساژ زیاد دیده شده شهرک غرب؛ اینجا جایی است که به قول نشریه همشهری اقتصاد، می توان سراغ ساعت های لوکس را گرفت. این مجموعه موفق شده نمایندگی ۱۲ برند معتبر اما لوکس جهان ی ساعت را دریافت نماید و آنها را در تهران بفروشد، ساعت هایی که حتی تا مرز یک میلیارد تومان هم قیمت خورده است. اگر سوالتان این باشد که مشتری جهت این ساعت ها پیدا می شود یا خیر باید جواب داد؛ بله زنان و مردانی در شهر تهران حاضر ند برای ساعت خود یک میلیارد تومان تعرفه کنند. خانم جوانی که یکی از برندهای معتبر ساعت را خریده به خبرنگار نشریه فوق الذکر گفته پرداخت مبالغ بالا برای ساعت های مارک دار ارزش دارد. ساعت به افراد فرد اعتماد به نفس می دهد. مرد میانسالی حرف او را تائید کرده و از تاثیر ساعت سوئیسی در انعقاد قراردادها حرف زده است.

ارزان ترین ساعت بازار؛ ۸۲ هزار تومان

برای نقد جزئی تر قیمت ها به فروشگاه اینترنتی ساعت سر زدیم. در فروشگاه نامبرده ، گرانقیمت ترین ساعت از شرکت رولکس بود اما دسته دوم. این ساعت نزدیک به ۳۹ میلیون تومان قیمت خورده است. ارزان ترین ساعت نوی قیمت خورده در این فروشگاه، ۱۳ میلیون تومان قیمت دارد و مارک لوئیس ارارد دارد. جذاب است بدانید در این فروشگاه اینترنتی ارزان ترین ساعت ۸۲ هزار تومان قیمت خورده است. در بین برندهای ژاپنی هم ساعت معروف سیکو با حداقل قیمت ۳۹۳ هزار تومان در این فروشگاه موجود است. اگر هم قصد خرید جهت عروس داماد را داشته باشید؛ بدانید ارزان ترین ساعت با مارک آلفاسیفر نزدیک به ۴۳۰ هزار تومان آب می خورد و پرهزینه ترین آن با مارک لوئیس ارارد نزدیک به ۲۰ میلیون تومان. جدید ترین ساعت این فروشگاه مارک سیکو را دارد نزدیک به ۶۰۰ هزار تومان قیمت خورده است. با این وجود در ساعت فروشی ها بخصوص دستفروشان کنار خیابان می توان ساعت هایی با قیمت ۱۰ تا ۱۵ هزار تومان پیدا کرد که در نگاه اول تنوع طرح رنگ جالبی دارند، ولی از نظر کیفی خیلی ضعیف هستند . اوضاع در بازار ساعت های دیواری نیز به همین منوال است. در حالی که اکثرا ساعت های فانتزی دیواری با جنس پلاستیک و موتور چینی بین ۲۰ تا ۱۵۰ هزار تومان قیمت می خورد، ساعت های دیواری گرانقیمتی با کار چوب یا موتورها پاندول های سوئیسی در بازار وجود دارد که قیمت آنها سر به میلیون تومان می زند. در بازار ساعت های رومیزی همین شرایط وجود دارد با این فرق که بازار ساعت های لوکس رومیزی کم رونق تر از ساعت های مچی دیواری است.

ساعت ۷۵ میلیارد تومانی

اما اوضاع در خارج از مرزهای ایران شباهت زیاد ی به درون کشور دارد. سایت ای.ای.لوکس ـ که سایتی تخصصی در زمینه کالاهای تعبارات ی است ـ حدود چهار ماه پیش فهرستی از گرانقیمت ترین ساعت های جهان را منتشر کرد. در این فهرست، ساعت چوپارد ـ که کاری از کمپانی انگلیسی کارات است ـ به عنوان گـران ترین ساعت جهان معرفی شده است. این ساعت با حدود ۸۴۷ قطعه الماس تهیه و تولید شده است در سال ۲۰۰۰ به قیمت ۲۵ میلیون دلار فروخته شده است. با فرض ثبات قیمت، این ساعت این روزها در ایران نزدیک به ۷۵ میلیارد تومان قیمت دارد.
در آن فهرست، رتبه دوم ساعت های گرانقیمت به ساعت پاتک پیفل از کارخانه پاکت واچ تعلق دارد که اما ساعت قدیمی است. این ساعت که در سال ۱۹۳۳ ساخـته شده است، ۱۷ قیراط طلا دارد به اضافه اعلام زمان، بدون مصرف از حتمـا ت الکترونیکی یا رایانه ی و صرفا به صورت مکانیکی ، ۳۴ کارکرد دیگر دارد. شرکـت لوئیس موینت متریس خوب شده اهمیت سوم فهرست گرانقیمت ترین ساعت ها را به خود اختصاص دهد. ساعت این مجموعه که نزدیک به پنج میلیون دلار قیمت خورده، همچنین نمایش زمان، حرکت ماه، مریخ، سیارک ها سنگ رزتا را هم رصد می نماید به نوعی ساعت نجومی به حساب می آید؛ درست مثل قیمت آن

از ساعت میلیون دلاری روزولت تا ساعت سنتی
اما دیدنی است بدانید در مشهور ترین فروشگاه اینترنتی جهان به مفهوم Ebay، پرهزینه ترین ساعت یک میلیون و ۴۵۰ هزار دلار قیمت خورده است. این ساعت متعلق به روزولت، رئیس جمهور سابق آمریکاست. ساعتی از شرکت پاتک پیفل با ۷۶۰ هزار دلار قیمت هم گرانقیمت ترین ساعت عرضه شده در این وب سایت است. نکته جذاب تر این که این سایت مملو از ساعت هایی است که فقط سنت قیمت خورده است!

در بین ساعت های دیواری Ebay هم گرانقیمت ترین ساعت متعلق به قرن نوزدهم و به نوعی قدیمی است. این ساعت برنزین ۱۲۶ هزار دلار یعنی نزدیک به ۵۰۰ میلیون تومان قیمت خورده است. نکته جذاب این که در این سایت، اکثرا ساعت های دیواری یا رومیزی گرانقیمت مربوط به قدیم های دور است. گویی که این روزها فردی جهت ساعت رومیزی دیواری پولی خرج نمی نماید ، مگر این که از جنس عتیقه آنتیک باشد.

ساعتی با تاج پادشاهان

اما وب سایت کامپلکس ـ که سایتی در حوزه هنر طراحی است ـ مدعی است گرانقیمت ترین ساعت غیرمچی جهان را یافته است. این ساعت با مصرف از طلا پوست لاک پشت تولید و ساخت شده در تهیه و تولید آن از تاج پادشاهان نقاط مختلف جهان بهره برداری شده است. قیمت این ساعت استثنایی که با رنگ قرمز و زرد جلوه مخصوص ای پیدا کرده است، نزدیک به هفت میلیون دلار معادل ۲۱ میلیارد تومان است.